Strona główna - Rok Kultury Niezależnej


Wernisaż wystawy „Pokolenie ’80” – Kraków, 30 listopada 2010

30 listopada 2010 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie, ul. 3 Maja 1, otwarta została wystawa „Pokolenie ’80. Niezależna twórczość młodych w latach 1980–1989”.

Celem projektu „Pokolenie ’80” jest ukazanie twórczości artystów rozpoczynających swą samodzielną, artystyczną drogę w latach 1980-89 w obszarze Kultury Niezależnej. Podczas wystawy chcemy zaprezentować szerokiej publiczności powstałe w owym szczególnym czasie: prace plastyczne, utwory literackie, twórczość muzyczną, działania teatralne i alternatywne. Pragniemy zastanowić się nad specyfiką artystycznej formy, języka i poruszanej tematyki w dziełach młodego wówczas pokolenia. Pragniemy odpowiedzieć na pytania: Jakie środki wyrazu były wspólne dla różnych dyscyplin sztuk a jakie zaznaczały się tu różnice? Czy cezura pokoleniowa wyznaczała też różnice tematyczne i formalne w stosunku do artystów starszych, którzy także uczestniczyli w Ruchu Kultury Niezależnej? Na ile samodzielna była ta twórczość i czy istniały jakieś specyficzne cechy ówczesnej sztuki polskiej w stosunku do sztuki innych krajów?

Mamy nadzieję, że w efekcie realizacji wystawy ukaże się całościowy obraz młodej sztuki niezależnej lat osiemdziesiątych, która dzisiaj, z perspektywy paru dziesięcioleci, stanowi jeden z fundamentów oryginalności współczesnej kultury polskiej.

Wystawa kończy trwający od maja 2009 r. projekt edukacyjny ROK KULTURY NIEZALEŻNEJ.

Wystawa będzie prezentowana do 16 stycznia 2011 roku.

Serdecznie zapraszamy!

www.pokolenie80.com

 
Zainstaluj wtyczkę FLash'a aby zobaczyć odtwarzacz.

Wernisaż wystawy - spot

A
A+
A++
Drukuj
PDF
Powiadom