Strona główna - Rok Kultury Niezależnej


Otwarcie wystawy plenerowej „Fotografie bez cenzury 1976–1989” – Płock, 22 sierpnia 2010

22 sierpnia 2010 r. o godzinie 12.00 w kościele św. Benedykta w Płocku–Radziwie przy ul. Dobrzykowskiej została otwarta wystawa plenerowa przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie „Fotografie bez cenzury 1976–1989”. Otwarcia ekspozycji dokonał Jacek Pawłowic z warszawskiego oddziału IPN.

Podmiotem i głównym bohaterem ekspozycji jest „fotografia niezależna”, dokumentująca rzeczywistość PRL w kontrze do fotografii „oficjalnej”. Wystawa nie aspiruje do miana wyczerpującej kroniki wydarzeń dekady lat 80., lecz ukazuje je z perspektywy „fotografii niezależnej”. Na poszczególnych planszach prezentowane są pojedyncze zdjęcia (lub na zasadzie wyjątku kilka, składających się na jedną historię lub temat). Zdecydowanej większości z nich towarzyszą krótkie, kilkuzdaniowe „historie zdjęcia” opowiedziane przez ich autorów, dotyczące okoliczności ich wykonania, zamysłu lub emocji towarzyszących ich powstaniu.

Wystawa jest częścią obchodów Roku Kultury Niezależnej. Celem przedsięwzięcia jest uświadomienie społeczeństwu skali niezależnych działań w sferze kultury, podejmowanych w dekadzie lat 80. oraz ukazanie – szczególnie młodemu pokoleniu – roli, jaką kultura niezależna odegrała w kształtowaniu postaw czy dokonywaniu wyborów w komunistycznej rzeczywistości.

Wystawę można oglądać do 12 września br.

Serdecznie zapraszamy.
 

A
A+
A++
Drukuj
PDF
Powiadom