Strona główna - Rok Kultury Niezależnej


Wystawa „Kultura niezależna w Kościele” – Jastrzębie, 10–23 czerwca 2010

Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach zaprasza do obejrzenia wystawy „Kultura niezależna w Kościele”, która będzie prezentowana w ramach Roku Kultury Niezależnej w Domu Zdrojowym w Jastrzębiu (ul. Witczaka 5) od 10 do 23 czerwca.

Wystawa, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Katowicach, jest próbą przybliżenia wydarzeń artystycznych i zjawisk kulturowych, które w dekadzie lat 80. znalazły swe miejsce w świątyniach katolickich na terenie całego kraju. Na 37 panelach, w układzie chronologiczno-problemowym, pokazane zostały wszystkie dziedziny aktywności artystycznej twórców, którzy w latach 80. korzystali z gościnności Kościoła: od teatru, poprzez sztuki plastyczne, muzykę, film i kabaret. Przedstawiono również najważniejsze inicjatywy organizowane przy pomocy i zaangażowaniu biskupów, księży i świeckich.

Na wystawie wykorzystano materiały ze zbiorów instytucji i osób prywatnych m.in.: Archiwum Kurii Metropolitalnej, Archiwum OO. Karmelitów na Piasku w Krakowie, Archiwum Parafialnego w Piekarach Śląskich, Centrum Kultury Katolickiej Mistrzejowice, Fundacji Ośrodka „Karta”, Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, Społecznego Komitetu Pamięci Górników Poległych 16 grudnia 1981 r. Opracowanie merytoryczne wystawy jest dziełem pracowników OBEP IPN w Katowicach: Roberta Ciupy, Łucji Marek i Bogusława Tracza. Autorem koncepcji artystycznej całości prezentacji jest Jerzy Kalina, artysta w latach 80. związany z ruchem kultury niezależnej. Był przyjacielem ks. Jerzego Popiełuszki, tworzył oprawy plastyczne do odprawianych przez księdza mszy za ojczyznę.

Serdecznie zapraszamy!
 

A
A+
A++
Drukuj
PDF
Powiadom