Strona główna - Rok Kultury Niezależnej


Wystawa „Kultura niezależna w Kościele w latach 80.” – Kraków 11–27 lutego 2010

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Katolickie Centrum Kultury w Krakowie i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zapraszają na wystawę „Kultura niezależna w Kościele”, które została otwarta 11 lutego 2010 r. w Galerii „Krypta Pijarów” przy ul. Pijarskiej 2 w Krakowie. Patronat nad wystawą objął Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Józef Pilch.

Wystawa została przygotowana w ramach projektu Rok Kultury Niezależnej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Katowicach, jest próbą przybliżenia wydarzeń artystycznych i zjawisk kulturowych, które w dekadzie lat 80. znalazły swe miejsce w świątyniach katolickich na terenie całego kraju. Na 37 panelach, w układzie chronologiczno-problemowym, pokazane zostały wszystkie dziedziny aktywności artystycznej twórców, którzy w latach 80. korzystali z gościnności Kościoła: od teatru, poprzez sztuki plastyczne, muzykę, film i kabaret. Przedstawiono również najważniejsze inicjatywy organizowane przy pomocy i zaangażowaniu biskupów, księży i świeckich.

Na wystawie wykorzystano materiały ze zbiorów instytucji i osób prywatnych m.in.: Archiwum Kurii Metropolitalnej, Archiwum OO. Karmelitów na Piasku w Krakowie, Archiwum Parafialnego w Piekarach Śląskich, Centrum Kultury Katolickiej Mistrzejowice, Fundacji Ośrodka „Karta”, Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, Społecznego Komitetu Pamięci Górników Poległych 16 grudnia 1981 r. Opracowanie merytoryczne wystawy jest dziełem pracowników OBEP IPN w Katowicach: Roberta Ciupy, Łucji Marek i Bogusława Tracza. Autorem koncepcji artystycznej całości prezentacji jest Jerzy Kalina, artysta w latach 80. związany z ruchem kultury niezależnej. Był przyjacielem ks. Jerzego Popiełuszki, tworzył oprawy plastyczne do odprawianych przez księdza mszy za ojczyznę.

Ekspozycję będzie można oglądać do 27 lutego 2010 r. (od wtorku do soboty w godz. 13.00–17.00).

Patronat medialny:
„Dziennik Polski”, TVP Kraków, Radio Kraków, Wrota Małopolski, Interia.pl, dlaStudenta.pl

Serdecznie zapraszamy!

A
A+
A++
Drukuj
PDF
Powiadom