Strona główna - Rok Kultury Niezależnej


Wystawa „Papierowa rewolucja. Prasa bezdebitowa w PRL” – Szczecin, 6–29 stycznia 2010

Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie oraz Liceum Plastyczne im. Constantina Brancusi w Szczecinie zapraszają do obejrzenia wystawy „Papierowa rewolucja. Prasa bezdebitowa w PRL”.

Wystawa „Papierowa rewolucja. Prasa bezdebitowa w PRL” powstała w ramach obchodów Roku Kultury Niezależnej. Celem wystawy było ukazanie masowości działalności wydawniczej opozycji w Polsce, szczególnie w latach 70. i 80. W związku z tym można na niej znaleźć wiele tytułów wydawanych w całej Polsce. Wystawa miała również ukazać proces „odkłamywania” rzeczywistości PRL, jakiej podjął się opozycyjny ruch wydawniczy.
 
Ekspozycja, przygotowana przez IPN Oddział w Szczecinie, prezentuje liczne tytuły prasy bezdebitowej zarówno z dzisiejszego województwa zachodniopomorskiego, jak i innych części kraju. Ponadto zobaczyć można dokumenty SB z rewizji, wizji lokalnych, przesłuchań osób kolportujących, drukujących i przemycających nielegalne wydawnictwa. Dołączone do wystawy zdjęcia z archiwum IPN przedstawiają skonfiskowane sprzęt drukarski i bibułę, dokumentacje wizji lokalnych, sposoby przemycania książek i czasopism z Zachodu. W archiwum IPN udało się znaleźć album wykonany przez Służbę Bezpieczeństwa. Album zatytułowany „Kontrrewolucyjne zagrożenie Polski w latach 1980–1983” prezentuje wystawę skonfiskowanego sprzętu, bibuły wraz z komentarzem funkcjonariuszy SB. Na wystawie zaprezentowano cztery panele z tej wystawy.

Prócz materiałów z archiwum IPN, na wystawie znalazły się również fotografie z innych ośrodków naukowo-badawczych oraz ze zbiorów prywatnych. Poza tym wykorzystano liczne relacje, wspomnienia świadków historii biorących udział w tworzeniu prasy bezdebitowej.
 
Termin: 6-29 stycznia 2010 r.
Miejsce: Szczecin, Liceum Plastyczne im. Constantina Brancusi, ul. Kurkowa 1
A
A+
A++
Drukuj
PDF
Powiadom