Strona główna - Rok Kultury Niezależnej


Koncert „Droga do wolności” inaugurujący Rok Kultury Niezależnej – 17 maja 2009

Zainstaluj wtyczkę FLash'a aby zobaczyć odtwarzacz.

 

17 maja w Hali Reduta w Warszawie koncertem „Droga do wolności” został zainaugurowany Rok Kultury Niezależnej – projekt edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej. Koncert zorganizowano we współpracy z Oficyną Wydawniczą Volumen, Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Narodowym Centrum Kultury, Stowarzyszeniem Pokolenie oraz Europejskim Centrum Solidarności.

Naszym założeniem było stworzenie wielkiego widowiska, do udziału w którym zaprosiliśmy najznakomitszych polskich aktorów, piosenkarzy i kompozytorów kilku pokoleń – świadków tamtych czasów i młodych – mając nadzieję, że uda nam się pokazać międzypokoleniową ciągłość idei Solidarności. Podczas koncertu wystąpili m.in. Stanisława Celińska, Katarzyna Groniec, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Jan Pietrzak oraz Robert Więckiewicz. Artyści przypomnieli znane piosenki z czasów walki opozycji z komunistycznym reżimem i z okresu stanu wojennego. Działaniom scenicznym towarzyszyły projekcje zdjęć i archiwalnych materiałów filmowych. W ten sposób chcieliśmy uczcić dorobek i pamięć artystów, piosenkarzy, kompozytorów, których twórczość towarzyszyła konspiracyjnym spotkaniom, strajkom, obecna była w miejscach internowania i uwięzienia, pomagając przetrwać dramatyczne chwile.

Retransmisje koncertu miały miejsca 24.05.2009 o godz. 23.40 w Programie 2 TVP oraz 25.05.2009 o godz. 22.10 w TVP Polonia.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Od soboty 23 maja 2009 TVP emituje spot promujący Rok Kultury Niezależnej

A
A+
A++
Drukuj
PDF
Powiadom