Strona główna - Rok Kultury Niezależnej


Wystawa plenerowa „Fotografie bez cenzury 1976–1989” – Warszawa, 9 – 31 maja 2009

Od 9 do 31 maja 2009 r. na skwerze koło Domu Spotkań z Historią w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście róg Karowej) prezentowana była wystawa plenerowa „Fotografie bez cenzury 1976–1989”, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie.

 

Podmiotem i głównym bohaterem ekspozycji jest „fotografia niezależna”, dokumentująca rzeczywistość PRL w opozycji do fotografii „oficjalnej”. Wystawa nie aspiruje do miana wyczerpującej kroniki wydarzeń dekady lat 80., lecz ukazuje je z perspektywy „fotografii niezależnej”. Na poszczególnych planszach prezentowane są pojedyncze zdjęcia (lub wyjątkowo – kilka zdjęć, składających się na jedną historię lub temat). Zdecydowanej większości z nich towarzyszą krótkie, kilkuzdaniowe „historie zdjęcia”, opowiedziane przez ich autorów, dotyczące okoliczności ich wykonania, zamysłu lub emocji towarzyszących ich powstaniu.

Wystawa jest częścią obchodów Roku Kultury Niezależnej. Celem przedsięwzięcia jest uświadomienie społeczeństwu skali niezależnych działań w sferze kultury, podejmowanych w dekadzie lat 80., oraz ukazanie – szczególnie młodemu pokoleniu – roli, jaką kultura niezależna odegrała w kształtowaniu postaw czy dokonywaniu wyborów w komunistycznej rzeczywistości.

Patronat medialny nad wystawą objęły: „Życie Warszawy”, Radio Warszawa i TVN Warszawa.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
A
A+
A++
Drukuj
PDF
Powiadom