Strona główna - Rok Kultury Niezależnej


Komitet Kultury Niezależnej

W latach 80. ważną instytucją promującą i wspierającą niezależną działalność twórczą był Komitet Kultury Niezależnej. KKN powstał na początku 1983 w wyniku przekształcenia założonego w październiku 1982 roku Zespołu ds. Kultury działającego przy RKW NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze. W prace Komitetu angażowały się osoby reprezentujące główne dziedziny działalności kulturalnej: literatury – Kazimierz Orłoś, muzyki – Tadeusz Kaczyński i Krzysztof Knittel, teatru – Marta Fik, Kazimierz Kaczor i Andrzej Szczepkowski, zaś plastyki – Aleksander Wojciechowski i Andrzej Osęka.

Komitet Kultury Niezależnej pomagał wydawnictwom drugiego obiegu, przyznawał nagrody i stypendia, wspierał przedstawienia teatru domowego, wystawy plastyczne, galerie przykościelne, koncerty muzyczne oraz przedsięwzięcia artystyczne organizowane w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Działał na terenie całego kraju.

W porozumieniu z Tymczasową Komisją Koordynacyjną NSZZ „Solidarność” Komitet przyznawał doroczne Nagrody Kulturalne „Solidarności”. W zakresie sztuk plastycznych nagrodzeni zostali:

za lata 1981-1982:
Edward Dwurnik (Warszawa) za twórczość malarską;
Eugeniusz Get-Stankiewicz (Wrocław) za twórczość graficzną, a zwłaszcza za pracę Zrób to sam;
Zbylut Grzywacz (Kraków) za twórczość malarską tematycznie związaną z życiem w warunkach stanu wojennego;

za rok 1983:
Janusz Bogucki (Warszawa) za przygotowanie wystawy i sympozjum „Znak Krzyża” w Kościele Miłosierdzia Bożego przy ul. Żytniej w Warszawie;
Łukasz Korolkiewicz (Warszawa) za twórczość malarską;
Marek Sapetto (Warszawa) za twórczość malarską;
Leszek Sobocki (Kraków) za twórczość graficzną;

za rok 1984:
Erazm Ciołek (Warszawa) za reportaże fotograficzne o tematyce społecznej;
Jerzy Kalina (Warszawa) za oprawę plastyczną uroczystości pogrzebowych ks. Jerzego Popiełuszki;
„Zespół 4R” – Jacek Fedorowicz (Warszawa) i współpracownicy za historię obrazkową „Solidarności”;

za rok 1985:
Jan Bokiewicz (Warszawa) za plakaty wystaw niezależnych;
Marek Rostworowski (Kraków) za wystawę „Niebo nowe i ziemia nowa?”
Jerzy Tchórzewski (Warszawa) za cykl obrazów „Golgota”;
Tomasz Tomaszewski (Warszawa) za wystawę fotograficzną „Ostatni”;
Jacek Waltoś (Kraków) za cykl obrazów „Płaszcz miłosiernego samarytanina”;

za rok 1986:
Janusz Eysymont (Warszawa) za twórczość malarską;
Anna Mizeracka (Warszawa) za rysunki i twórczość graficzną;

za rok 1987:
Jerzy Bereś (Kraków) za twórczość rzeźbiarską;
Maciej Bieniasz (Katowice) za twórczość malarską i rysunkową;
Waldemar Frydrych - „Major” (Wrocław) za aranżacje happeningów Pomarańczowej Alternatywy;
Jacek Krzysztof Zieliński (Warszawa) za twórczość graficzną;

za rok 1988:
Grzegorz Moryciński (Warszawa) za wystawę w warszawskim Teatrze Powszechnym;
Jerzy Ryba (Wrocław) za prowadzenie Galerii „Na Ostrowie” we Wrocławiu;
Barbara Zbrożyna (Warszawa) za twórczość rzeźbiarską i rysunkową.
 

A
A+
A++
Drukuj
PDF
Powiadom znajomego