Strona główna - Rok Kultury Niezależnej


Kaczmarski na jazzowo i niekontrolowane taśmy

Wyjątkowo zakończył się ostatni festiwal Jazz Jamboree. W klubie Palladium w Warszawie, 13 grudnia, w rocznicę stanu wojennego, zabrzmiały w jazzowych interpretacjach piosenki Jacka Kaczmarskiego. Najsłynniejsze jego pieśni zaśpiewali Maria Sadowska, Anna Serafińska, Janusz Szrom i Joanna Trzepiecińska.

Impreza, współorganizowana w ramach Roku Kultury Niezależnej przez Instytut Pamięci Narodowej, została zapowiedziana w piątkowym ( 11 grudnia 2009 roku) dodatku „Rzeczpospolitej” – „Po godzinach”. Jak napisał Adam Ciesielski, koncert łączy twórczość najważniejszego z naszych bardów okresu Solidarności z idiomem jazzu będącym w Polsce od lat 50. XX wieku muzyką wolności.

Twórczość barda zabrzmiała dobitnie i oryginalnie w interpretacjach jazzmanów i jazzujących wokalistek – napisał już po koncercie w swojej recenzji na łamach „Rzeczpospolitej” (14 grudnia 2009 r.) Marek Dusza. Wziąć na warsztat repertuar Kaczmarskiego było wyzwaniem nie lada, bo ten wykonawca odcisnął na nim silne, indywidualne piętno – uważa Dusza. Według niego ciekawym pomysłem było rozpoczynanie niektórych utworów fragmentem oryginalnego wykonania. Dzięki temu można było się przekonać, jak wielkich zmian dokonali jazzmani. Mocnym punktem koncertu był – według recenzenta – wstrząsający „Sen Katarzyny” w sugestywnym wykonaniu Serafińskiej. Koncert zakończyło zbiorowe wykonanie „Murów”, mocne i wzniosłe.

Anna Ferens, współautorka z Ewą Stankiewicz słynnego filmu „Trzech kumpli”, nakręciła kolejny dokument o ciemnej, choć również optymistycznej stronie peerelowskiej rzeczywistości. „Video niekontrolowane” to historia powstawania i dystrybucji przed 1989 rokiem filmów niezależnych oraz losów ich twórców. Bohaterami filmu – jak napisała 12 stycznia 2010 roku w omówieniu Polska Agencja Prasowa – są niezależne ośrodki filmowe, takie jak Video Studio Gdańsk czy krakowska Niezależna Telewizja Mistrzejowice i ludzie je tworzący. Jak powiedziała PAP autorka filmu, istniały wówczas niezależne ośrodki, ale też po kamery (tzw. szesnastki) sięgali pojedynczy ludzie, amatorzy. Przeglądając archiwa IPN – mówiła Ferens – przekonałam się, że autorzy filmów byli inwigilowani przez SB, a niektórzy aresztowani. Nakręcone nielegalnie filmy były przekazywane na Zachód i w ten sposób budowały prawdziwy obraz Polski. Informacja o filmie, który zostanie pokazany w TVP Info 31 stycznia i 7 lutego, znalazła się również na portalu Onet.pl. Autorka udzieliła – 13 stycznia 2010 – wywiadu portalowi TVP Info. Zwróciła w nim uwagę na dramatyczne i mające ogromną wagę historyczną, nakręcone nielegalnie sceny: przejechanie demonstranta przez milicyjną ciężarówkę, bicie ludzi wychodzących z kościoła czy kobiety idące naprzeciw szpaleru ZOMO. Dokument powstał w ramach projektu edukacyjnego IPN Rok Kultury Niezależnej.

Rok Kultury Niezależnej realizowany jest również w Krakowie. Jak zapowiedział portal Fakty w INTERIA.pl, 30 stycznia odbędzie się w tym mieście koncert „Podziemie 80/10”. Podziemną poezję z lat 80. XX wieku zaśpiewają undergroundowi artyści z „Grupy Proforma” i „Orkiestry Bohatera”. Członkowie tych grup dostali do przeczytania ponad 100 zachowanych wierszy – wydanych na powielaczach, pisanych ręcznie lub na maszynie. Zaśpiewają te wiersze, które im się spodobały, które do nich przemawiają – Mirka Tarasewicza, Jana Polkowskiego, Krzysztofa Dawidowicza, Wojtka Brochwicza.

Również w Krakowie i również w ramach projektu edukacyjnego RKN zaplanowana jest na 11 lutego organizowana przez Oddział IPN we współpracy z Katolickim Centrum Kultury w Krakowie i oddziałem IPN w Krakowie, konferencja panelowa „Symbioza Kościoła krakowskiego z kulturą niezależna latach ‘80” i wystawa w Galerii „Krypta Pijarów”.

Tygodnik „Niedziela” poinformował 22 grudnia 2009 roku o konferencji naukowej „Kościół a kultura niezależna”, która odbyła się 10 grudnia na Jasnej Górze. Konferencja – w ramach projektu RKN – została zorganizowana przez katowicki oddział IPNi Jasnogórską Fundację Pro Patria. To trudne czasy. I wtedy w kościołach udostępnialiśmy miejsce i możliwość wypowiedzenia się twórcom i artystom polskim w ramach spraw związanych z wiarą chrześcijańską, z religią – mówił ks. dr Stefan Misiniec, organizator Tygodni Kultury Chrześcijańskiej w Krakowie.

„Papierowa rewolucja. Prasa bezdebitowa w PRL” to kolejna impreza organizowana w ramach RKN. Zapowiedział ją 6 stycznia 2010 portal Niezalezna.pl. Ekspozycja, przygotowana przez szczeciński oddział IPN, prezentuje liczne tytuły prasy bezdebitowej ze Szczecina i okolic oraz całego kraju. Można też zobaczyć dokumenty SB z rewizji, wizji lokalnych, przesłuchań. Imprezę, która trwa od 6 do 29 stycznia, zauważył również portal Głosu Szczecińskiego GS24.pl.

O plastyce w Poznaniu, o kinie w Radomiu, o Kościele w Częstochowie

Listopad 2009: Poczta podziemna w Opolu i akcja edukacyjna na Śląsku

Październik 2009: Modernizacja portalu internetowego www.kultura-niezalezna.pl

Maj-wrzesień 2009: Inauguracja Roku Kultury Niezależnej i pierwsze imprezy

A
A+
A++
Drukuj
PDF
Powiadom znajomego