Strona główna - Rok Kultury Niezależnej


Koncert „Podziemie 80/10” – Kraków, 30 stycznia 2010

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Stowarzyszenie „NZS 1980” zorganizowały – w ramach projektu edukacyjnego Rok Kultury Niezależnej – koncert „Podziemie 80/10” . Podziemną poezję z 1980 roku zaśpiewali undergroundowi artyści. Grupy „Proforma” i „Orkiestra Bohatera” skomponowały oryginalna muzykę do podziemnej poezji z 1980 r. tworzonej w środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W 1980 roku młodym poetom zostawała szuflada i drugi podziemny obieg wydawniczy: Polkowski, Tarasewicz, Dawidowicz, Brochwicz pisali swoje poezje do szuflady, w podziemiu, nielegalnie. Oficjalny druk był niedostępny. Pisanie było ich wyborem, pisali po to, aby być wolnym. Pisali wiersze z potrzeby i ambicji. Byli przecież młodymi studentami pełnymi wiary we własne możliwości. Różnie potoczyły się ich późniejsze losy. Ale wiersze pozostały gdzieś tam w archiwach i szufladach kolegów, czytelników. Dzisiaj poezje te wyciągnięto ze starych, 30-letnich zakurzonych walizek i kopert. Ponownie zobaczyły dzienne światło. Okazało się, że pozbawione kontekstu politycznego brzmią ciekawie i nowatorsko. A przede wszystkim są współczesne i aktualne. Bohaterem tych utworów jest samotny człowiek, istota zagubiona, osamotniona, pozbawiona złudzeń. Czytając te wiersze dzisiaj, ma się wrażenie, że opowiadają prawdziwie także o dzisiejszych czasach Wspaniałe jest to, że utwory te przetrwały próbę czasu.

W 2010 roku są komputery, DVD, cd, samplery, studia nagraniowe powstają w piwnicach, w pokojach, w blokowym mieszkaniu. Stały się elementem masowej kultury pop. To, co w 1980 roku było technicznym i finansowym science fiction, dzisiaj po 30 latach jest normalne i ogólnie dostępne. Młodzi muzycy bez presji rynku tworzą muzykę z duchowej potrzeby, nie dla pieniędzy, nie dla rynku. Podobnie jak poeci z 1980 roku, muzycy undergroundowi w 2010 roku tworzą z wewnętrznej potrzeby.

Muzycy dostali do przeczytania ponad 100 zachowanych wierszy – wydanych na powielaczach, pisanych odręcznie lub na maszynie do pisania. Zaśpiewali te wiersze, które im się spodobały, które do nich przemówiły. To najlepszy prezent dla autorów.

Koncert odbył się w sobotę, 30 stycznia 2010 r. godz. 19.00, w Klubie „Imbir”, ul. św. Tomasza 35.

Skład wykonawców:

Orkiestra Bohatera
Marcin Nenko – bass
Ernest Heksel – trąbka
Łukasz Sobczyk – perkusja
Piotr Cieślik – instrumenty klawiszowe
Paweł Dróżdż – gitara, wokale
Zuzanna Skolias – wokal

Grupa Proforma
Elgie, Erha, Cones, Kejraz, Sylk
4 wokale i DJ

Poeci:
Mirek Tarasewicz (koperta z niewydanym tomikiem i wiersze pisane na maszynie i odręcznie),
Jan Polkowski (Oddychaj głęboko, Notes – wydane w podziemiu)
Krzysztof Dawidowicz (Koniec Kanikuły – wydany w podziemiu)
Wojtek Brochwicz (wiersze pisane na maszynie)

INFORMACJE O POETACH I WYKONAWCACH

A
A+
A++
Drukuj
PDF
Powiadom znajomego