Proza życia na kartki
Świat nie tylko bez MP3, telefonu komórkowego, sushi czy leżącej przy łóżku najnowszej książki Dana Browna lub Zbigniewa Brzezińskiego. Ale bez porządnego mydła, przyzwoitego jedzenia, modnego czy po prostu estetycznego ubrania, nawet bez papieru toaletowego, możliwości wyjazdu za granicę. Proza życia w PRL.
Represje nieznanych sprawców
Rządzący Polską od 1944 roku komuniści nigdy przed 1989 rokiem nie poddali się demokratycznej weryfikacji wyborczej. Rządzili przy pomocy przekupstwa i terroru. Aparat bezpieczeństwa był podporą i najważniejszą siłą w państwie, a władza policji politycznej – UB a później SB – obejmowała wszystkie dziedziny życia publicznego. Na swym koncie ma ona tysiące zabitych, pobitych przez „nieznanych sprawców”, uwięzionych, zwolnionych z pracy. Wielu ze sprawców tych zbrodni ciągle czeka na osądzenie.
Kultura w poszukiwaniu wolności
Ideologia komunistyczna nigdy nie służyła wolności twórców i rozwojowi sztuki. Komuniści żądali ślepego posłuszeństwa i udziału w zniewalaniu społeczeństwa. Z czasem twórcy coraz częściej orientowali się, że są wykorzystywani, oszukiwani i pozbawiani nieodzownej artystom wolności, bez której prawdziwa twórczość nie jest możliwa.